Fiatalokkal az internetes zaklatás ellen

2019.11.21

CYBERBULLY

Ifjúsági színkörünk első bemutatkozó előadása az internetes zaklatás témakörét boncolgatja az azonos című film alapján készült egyfelvonásos drámában. Nehéz kezdet, de megérte, hiszen a szándékunk az volt, hogy felhívjuk a figyelmet, erre a nagyon is fontos és sajnos elkeserítő problémára. Aki szeretné még megtekintheti az előadást megteheti, hisz 2020 tavaszán várhatóan ismételünk! Addig is beszéljen a róla szóló cikk:

"EZ VAN, KIBÍRJUK" Sándor Boglárka írása

Tettes vagy áldozat? Elkövető vagy elszenvedő? Lehet éles határokat húzni? Több kérdés is felmerülhet a BajArt Egyesület színkörének legújabb produkciója kapcsán, amelyet ezúttal az ifjúsági csoport valósított meg (néhány felnőtt színjátszóval kiegészítve), és november 18-19-én mutatott be a Bácskai Kultúrpalotában.

Beszélhetünk az előadásról tisztán úgy, mint egy művészeti produktumról, vagy megközelíthetjük oktatóelőadásként is, de egyik aspektusa sem létezhetne a másik nélkül, és nem lenne teljes a kép, ha nem próbálnánk meg a kettő közötti összefüggéseket állítani előtérbe. Ifjúsági színjátszó csoportról lévén szó, természetes, hogy olyan témát választanak, amely közel áll a saját generációjukhoz, hiszen ez a siker egyik alapvető feltétele, az pedig külön dicsérendő, hogy a kiválasztott témán keresztül (élve a színház tükör-mivoltával) segíteni is akarnak kortársaiknak. Az internetes zaklatás ugyanis ma már szinte mindenkit érint valamilyen formában - ahogyan a történet során többször is elhangzik: "Ki az, aki nem...? Mindenki ezt teszi... Ez van, kibírjuk." De nem is kell feltétlenül elkövetőnek lenni ahhoz, hogy bajt okozzunk, elég a passzív szemlélődés vagy az egyetértés kifejezése is. A darab főszereplője, Casey (a színjátszóként most debütáló Szerezla Eperke ösztönös, szép játékát elismerés illeti) ennél többet is tesz. Bár a darab elején még hajlamosak vagyunk azt hinni, hogy ennek a történetnek ő az áldozata - hiszen először az derül ki, hogy a volt barátja kellemetlen adatot hozott róla nyilvánosságra -, hamarosan belátjuk, hogy a helyzet végképp nem ennyire egyszerű. Ki lehet a titokzatos idegen, aki beköltözik a számítógépébe, majd fenyegetések és zsarolások közepette megérteti vele, milyen veszélyesek az ártalmatlannak gondolt poénkodások, odaszólogatások, gúnyolódások mekkora károkat tudnak okoznak, főként úgy, hogy nem ismerik az áldozat hátterét! Hodoniczki Andor jellegzetes hangja most igazán vérfagyasztó tud lenni, szinte felmarja az idegrendszert, a néző elkezd együtt félni Casey-vel, és érzi, hogy ennek nagyon nem lehet jó vége. Aztán fordul a kocka, és kiderül, hogy akiről eddig azt gondoltuk, áldozat, valójában elkövető, és nagyban hibáztatható Jennifer Lee (Matula Tamara érzékeny játékát szintén csak dicsérhetjük) tragédiájáért.

Az idegen pedig három dolgot kér tőle: ismerje be, hogy ő maga zaklató, lássa be, hogy ezzel tönkretett másokat, és - mintegy elégtételként - kínálja fel a saját életét. Nem minősíthetjük ezt az alkotó fantázia túlzásának, hiszen pontosan tudjuk, hogy a Cyberbully című 2015-ös film, amely alapján a BajArt színkör ifjúsági drámája készült, valós eseményeken alapul, és talán nincs is olyan ember, aki ne hallott volna fiatalokról, akik internetes zaklatás hatására követtek el öngyilkosságot. A megoldás a darab végére valamilyen formában kibontakozott, ugyanakkor ezt a lezáró-feldolgozó beszélgetés során a rendező, B. Szabó Orsolya is elmondta: segítséget kell kérni, és bizalommal fordulni a közvetlen környezethez, a barátokhoz, szülőkhöz. Két szakember - Hal Melinda pszichológus és Bedics Edit címzetes rendőr őrnagy - is igyekezett minél jobban megvilágítani a közönség számára a zaklatás formáit és következményeit. Elhangzott, hogy az elkövető már 12 éves kortól felelősségre vonható és büntethető, az öngyilkosságra való felbujtásért akár nyolc évig terjedő börtön is kiszabható, a zaklatásban érintettek pedig a Bajai Ifjúsági Fórumban (BIF) és segítséget kérhetnek. A darab szereplői is elmondták, hogyan élték meg a nem könnyű próbafolyamatot, amelynek során át kellett élniük a megjelenített súlyos helyzeteket, sok beszélgetéssel azonban mindig sikerült átlendülni a kellemetlen részeken (mint pl. a kompromittálónak szánt fotók elkészítése), és megnyugodtak abban a tudatban, hogy ezzel kortársaiknak segíthetnek. Mindezért a hozzáállásért és szándékért köszönet illeti a csapatot, ahogyan a jól átgondolt és megtervezett, technikailag izgalmasan kivitelezett darabért is. A három előadást számos iskolai osztály nézte meg, így az üzenet eljuthatott azokhoz, akiknek szánták, de bízunk benne, hogy a számíthatunk az ismétlésekre.

Megjelent: 2019. november 20. www.baja.hu

https://www.baja.hu/index.php/aktualis-hirek/item/10136-ez-van-kibirjuk

2019. BAJART Egyesület | Minden jog fenntartva.
Az oldalt a Webnode működteti
Készítsd el weboldaladat ingyen! Ez a weboldal a Webnode segítségével készült. Készítsd el a sajátodat ingyenesen még ma! Kezdd el